Kasulik

Aga kes Sinust saab?

Läbi aegade on karjääri planeerimist alustatud varakult juba koolipingist. Mäletan isegi, et lasteaia lõputunnitusel oli punase rasvakriidiga märgitud tulevane amet – sisekujudaja.

Tänaseks muidugi on saanud minust personaliettevõtte üks osakene, kuid see tee on olnud pigem kulgemine läbi marjakorjaja, baaridaami, abikoka, juhataja, müügiinimese ja mõne teise ameti. Usun, et enamus noori kulgeb läbi erineva teekonna ja õpib tundma praktilisel teel õiget ametikohta, mis kõnetaks.

Tänapäeval on vägagi populaarne suviti töötamine ja iseenda koha otsimine, kuigi statistika andmetel ei ole noored tööl püsivad, kuna tüdinemine tuleb kiiremini kui kunagi varem. Seda viimast pahaks panna on keeruline, sest informatsiooni peale voolavus on meeletu ning selles maailmas ei ole peale maksude (sünni ja surma) enam midagi kindlat.

Näiteks Euroopa andmetel töötas aastal 2016 hariduse omandamise ajal 46% Euroopa Liidu riikide noori, kes korjas erinevaid kogemusi nii praktika kui suvel töötamise näol.

 

karjääritest

 

Kuidas planeerida karjääri?

Alustama peaks iseenda tundmisest – millised on huvid, vajadused, väärtused, isikuomadused, tugevused ja nõrkused. Need alustalad aitavad määrata suuna palju paremini. Vasta endale ausalt!

  • Mida mulle meeldib teha?
  • Mis paneb mu silmad särama?
  • Mis on minu tugevused?
  • Mida ma oskan hästi teha?
  • Mida tahan enda juures arendada?
  • Kuhu ma tahan jõuda?

Kui oled jõudnud enda soovidest ja tahtmistest paremale järeldusele, siis tuleks kaardistada asukohad või ettevõtted, kus saaksid oma huvisid praktiseerida ning milliseid teadmisi või tööriistu vajad lisaks. Seejärel loo endale tegevusplaan, et eesmärk oleks silme all ja sammud selleni selged. Näiteks: milliseid dokumente esitada või milliseid raamatuid peaks lugema. Kõige viimane samm on tegutsema asumine! Kui saad siis jaga oma teekonda kellegiga, et ühine ettevõtmine oleks pigevas motivatsiooni kulges.

Kui tunned, et vajad abi, siis alates 2019. aastal pakub karjäärinõustamist- ja infot kõigile Töötukassa. Samuti annavad abi internetis olevad testid ja suunavad lugemised, mis aitavad endas selgusele jõuda.

Jagame Sinuga ühte huvitavat testi, mis aitab Sind karjääri valikul. Kliki siia ja saa teada!