fbpx
04juuli

HR Agency finantsjuht Silver selgitab, mis on keskmine palk ja mis on mediaanpalk. Kumba neist peaksid palkasid võrreldes jälgima?

Ära lase ennast eksitada! Uudistest läbi käiv keskmine töötasu on enim kasutatav termin näitamaks palkade suurust, kuid tasub teada, et keskmisel palgal on ka õiglasem vend – mediaanpalk.

Keskmine tasu ilmestab paremini palkade suurust ja neende kiiret kasvu – statistiline susser-musser valimislubaduste täitmiseks. Keskmine palk näitab hästi ka tööturul palga ebavõrdsuse kasvu. Mediaanpalga numbrid aga näitavad reaalsemat läbilõiget teenitavatest tasudest.

Keskmine palk:

Keskmine palk – aritmeetiline keskmine, kõigi täisajaga töötavate inimeste palkade summa, mis on jagatud palgasaajate arvuga.

Näide keskmise palgaarvestuse meedodist: firma töödejuhataja töötasu on 4000 eurot. Tal on neli abilist, kes saavad 600, 900, 1000 ja 1100 eurot palka. Jagades palgasumma viiega saab keskmiseks palgaks 1520 eurot.

Mediaanpalk:

Mediaanpalk –  väljamakse, millest sellel ametikohal rohkem ja vähem teenivaid töötajaid on ühepalju. Näiteks tähendab mediaanpalk 1000 eurot, et pool sellel ametikohal töötajatest teenib kuni 1000 ja pool üle 1000 euro kuus.

Näide mediaanpalga arvestuse meetodist: järjestades eelolevate töötajate summad jälle kasvavas järekorras: 600, 900, 1000, 1100 ja 4000 eurot, leiame, et pooled saavad vähem, kui 1000 eurot ning pooled saavad rohkem, kui 1000, mis ongi antud juhul mediaanpalgaks.

Siit ka järeldus:

  • Mediaanpalk arvestab töötajate palgataset õiglasemalt ja realistlikumalt.
  • Keskmine tasu näitab elatustaset palju kõrgemalt, kui see on reaalselt.

Vaata siit, mis on sinu valdkonna mediaanpalk.

Lisa kommentaar