Fred Moritz, Turundusjuht 14.10.2022
Viimasel ajal personaliuudiste portaalides, TikTokis ja LinkedInis väga populaarne teema quiet quitting kogub hoogsalt uut materjali ja on paljude töötajate ning tööandjate seas tuline teema. Mis on quiet quitting, millest see põhjustatud on ning kuidas sellest jagu saada?
Quiet quitting, ehk eestistatult ettevõttest vaikselt lahkumine, on töötajate madalast motivatsioonist ja läbipõlemisest tulnud käitumismaneer, kus distantseeritakse end oma rollist ning tehakse võimalikult vähe ja täpselt nii palju kui vaja, lahendust oma halvale enesetundele otsimata. See tähendab, et töötajad ei võta enam vabatahtlikult uusi tööülesandeid, ei ole tööl minutitki kauem, kui ette nähtud, ei keskendu enne ja pärast tööpäeva tööasjadele ja mis kõige hullem – ei räägi sellest kõigest oma meeskonnaga. Quiet quittingu käigus ei tee töötaja tavaliselt ise sammu, et töökohalt lahkuda.
Quiet quitting kogus sotsiaalmeedia kanalites jõudu videoga “work is not your life” juba suvel kuid sai põhilised tuurid alla alates augustist, kus hakkasid kaasa rääkima ka töötajad, põhjendades enda seisukohta. Reaalsuses on tegelikkuses läbipõlemine ja tööl miinimumi tegemine olnud juba tõsiseks teemaks palju rohkem aastaid.
Maailmas on hinnatud, et 43,14% töötajatest on oma tööl neutraalsed, rahulolematud või emotsionaalselt eemaldunud, kellest 30.15% on lausa õnnetud. Eesti statistika andmetel on rahulolematuse protsent õnneks parem: 26% inimestest ei ole oma tööga rahul kuid see number on kasvanud 10% võrra, kui vaadata veebruarikuu andmeid. Iga neljas töötaja Eestis võib olla hetkel vaikselt lahkumas ilma seda terminit ise teadmata.
Quiet quittingu trendi eesmärgiks on tuua tähelepanu stressi ja läbipõlemisepideemiale ning muuta tavapärase töötegemise meetodeid. Töötajad usuvad, et nad ei peaks valima läbipõlemise või töölt lahkumise vahel, vaid valima tervisliku töö ja eraelu tasakaalu.
Millised muutused toimuvad ettevõttes, kus töötajad on hakanud vaikselt lahkuma?
- Kuna läbipõlemise tõttu on töötajal puudu energiast ning ta võib olla väga kurnatud, langevad tema töötulemused ning soov panustada.
- Töötajal tekivad töökoha vastu negatiivsed tunded ning ta võib neid hakata välja näitama, mõjutades teisi.
- Töötajad võtavad tihedamini välja haiguslehti või kodukontoreid.
- Trendi tõttu on uuringud juba näidanud, et 60% inimestest peavad quiet quittingut tüütuks.
- Tööandjad kulutavad täiendavaid ressursse, et lahendada meeskondades konflikte ja muresid.
Mis on quiet quittingu põhjustajateks?
Mõned võimalikud mõjutajad:
- Koroonaaegsed töökorralduslikud muudatused soodustasid rohkem tööd tegema.
- Inflatsioonitase on kõrgem, mistõttu töötajate enda ostujõud on langenud ning neil on tunne, et nad kaotavad oma palgas vaatamata oma pingutustele.
- tööandjad ei suhtu töötajatesse kui inimestesse, vaid kui tööjõudu. Töötajate motivatsiooni kõrgel hoidmiseks peaksid tööandjad panustama töötaja õnnelikkusesse ja motivatsiooni väga aktiivselt.
- töötajad soovivad oma töö- ja eraelu rohkem lahus hoida.
- Töötajad võrdlevad oma ettevõtte motivatsioonipakette teiste ettevõtete omadega.
Kuidas probleemile lahendus leida tööandjana?
Kõige olulisem on probleemi lahendamise puhul probleemi üldse tähele panna. Kui ettevõtte soovib toetada oma töötajate mentaalset rahulolu, peaks läbipõlenud töötajatele võimaldama võimalusi puhkamiseks ja stressiallikate vähendamiseks. Väidetavalt on olemas 7 erinevat tüüpi puhkamist ning kõik need ei eelda ka finantsilist sekkumist.
Millised uued võimalused on sellega seoses töötajatele avanenud?
Ambitsioonikatel inimestel on võimalus rohkem silma jääda ja areneda. Samal ajal, kui vaikselt lahkuv töötaja seisab paigal, saab sihikindlusega ja enda tõestamisega välja teenida kõrgematelt positsioonidelt austuse ja võimaluse oma positsioonil kõrgemale arenemiseks.
Mida arvavad vaikselt lahkuvad töötajad?
Koroona mõjutustel on töötajad hakanud rohkem mõtisklema, mis on nende jaoks elus oluline. Töötajatel puudub tahtmine panustada rohkem, kui nad võiksid, kuna nad tunnevad, et see pole tulemuslik. Enda energia üleliigne rakendamine ja pidev ootustele mittevastamine ettevõtte poolt on õpetanud neile valusa õppetunni. Ka räägitakse rohkem enda tervise hoidmisest ja tahtmisest vähem enda aega ja tervist ohverdada ilma selle eest vastavat tasu või kompensatsiooni saamata.
Soovitused neile, kes tundsid end selles artiklis ära.
Kui sa tunned ise, et teed quiet quittingut, siis on sul aeg iseendaga silmitsi seista. Kui sa oled enda karjäärialaselt arendamise ja isikliku arengu jätnud unarusse, et “tööandjale kätte maksta” tehes tööl võimalikult vähe, seisad sa pikalt ühe koha peal, kuna quiet quitting teeb rohkem haiget töötajale kui tööandjale. Proovi tõmmata töö ja eraelu vahele selged piirid või tee selgeks oma põhiline stressi ja -läbipõlemise allikas ning tegele sellega. Leia endas selgus, kas see ettevõte on Sinu jaoks õige või kas sinu sees olevad konfliktid on võimalik oma juhiga selgeks rääkida. Kui ei, siis julgustan Sind väga leidma töökoha, mis Sinu arengut soosib ja aitab Sul õnnelik olla.