“Aga kuidas seal ettevõttes uusi inimesi vastu võetakse?” – just niimoodi küsitakse meie käest tihti juba esimesel kõnel. Miks? Tundub, et uude meeskonda astumine tekitab veidi kõhedust nii noorematele kui vanamatele inimestele.
Kuna meie partnerite hulka kuuluvad mitmed suured ettevõtted, mille värbamisprotsessi mahukus on rohkem kui 10 inimest korraga, siis oleme leidnud ühe lahendusena korraldada grupivestlus. See tundub küll hull ja ebameeldiv, aga oleme suutnud tõestada hoopis vastupidist. Oluline, et inimene on kursis, mis on teda ees ootamas, lisaks tuleb juba vestlusel luua turvaline ja mõnus õhkkond, kus tööotsija ei ole kui uurija juures.
Küsimustega tuleb olla pehme ja julgustada inimesi ise rääkima.
Vahva lugu meie ühest esimesest suurimast grupivestlusest
Tollel korral oli tegemist suure tootmisega, kuhu olime otsimas kokku 11 uut inimest. Seda põhjusel kuna ettevõtte laiendas oma tegevusala ja sisuliselt oli puudu suur osa meeskonnast.
Grupp, kus oli kohale kutsutud 14 inimest, ilmus kokku 11 vahvat naist ja meest. Tegime jutu lahti enda ja ettevõtte tutvustamisega ning siis hakkasime läbi nalja õhkkonnast pingeid maha saama. Inimesed olid väga avatud jagama oma eelmisi töökogemusi ja ka lahkumise põhjuseid. Tehti ka nalja ja leiti ühiseid osasid.
Vestlus kujunes oodatust pikemaks ning lõpus lepiti kokku tööle asumine. Kokkulepped tehtud, jäime infot ülesse kirjutama. Samal ajal hakkasid tööotsijad leppima iseseisvalt kokku, kes kellega tööle tuleb ja kes kelle auto peale võtab.
Huvitav on see, et keegi kohalolijatest teineteist varem ei tundnud. Selle grupi liikmetest on väga paljud jäänud tänaseni sõpradeks ja suhtlevad igapäevaselt.
Jagame veel mõned head nipid, mis aitavad meeskonda kiiremini sulanduda
- Eeltöö – uuri on uue tööandja kohta, samuti vaata ehk mõni meeskonnas juba töötav inimene on sulle tuttav. Tihti on ettevõtte kodulehel üleval kontaktid.
- Suhtle uute töökaaslastega avatult – mitte ainult kolleegid ei ole uued ja hirmutavad, vaid Sinagi võid tekitada seltskonnas ebamugavust. Ole avatud ja tee ennast ka ise julgelt tuttavaks. Pane tähele, kuidas inimesed meeskonnas suhtlevad ja uuri ehk on mõni ühine huvi. See on alati hea liitekoht.
- Lõunata koos teistega – erandlik lõunatamine võib jätta lisaks ebakindlusele ka ülbe mulje. Öeldakse, et söömine ühendab inimesi. Lõuna on ka hea jutu alustamise teemasid. Uuri, kus on harjunud Sinu osakonna töötajad lõunapausi pidama ja paku neile seltsi.
- Küsi ja paku abi – uue ametikoha ja ettevõtte puhul mõistavad kõik, et algul on raske kohaneda. Kui satud segadusse, siis küsi julgelt kolleegilt abi. Samuti hea mulje tekitab abi andmine, see loob sidemeid.
- Ole kohusetundlik – alati ei pea esimesel päeval tõestama, et oled parim. Kuid näita juhile ja meeskonnale, et Sinu peale saab loota ja kindel olla.