fbpx
14juuli

Mida töötajad tööandjalt kõige rohkem ootavad? Pidades iganädalaselt üle 30 intervjuu tööotsijatega tuleb ette erinevaid üllatavaid ja ka ratsionaalseid põhjuseid, miks mõni töökoht sobib suurepäraselt ning miks mõnele ära öeldakse. Viskame pilgu peale praeguste tööstussektorisse tööle kandideerijate enamlevinud ootustele ning jätame rahanumbri korraks kõrvale.

Mis üllatab tööotsijaid positiivselt? 

Stebby on suur lemmik

Paljud tööle kandideerijad on väga positiivselt meelestatud 35-45€ sporditoetuse üle. See annab neile võimaluse kasutada seda kui palgalisa, et käia jõusaalis, ujumas ning isegi massaažis, rahvatantsus, maadluses ja bowlingus. 

Tasuta lõunad on olemas

Kui kuulata vanarahva tarkust, võiks uskuda, et tasuta lõunaid pole olemas. Mitmed ettevõtted aitavad hoida oma töötajate kõhud kenasti täis, tänu millele saab töötaja ka hoida omajagu raha kokku, kuna ei pea ise toitu tööle kaasa tegema. Tööle kandideerijatele meeldivad tasuta lõunad väga. 

Lisaboonused on lahutamatu osa palgast

Üks esimesi küsimusi, mis pärast palganumbri tutvustamist esineb, on “mis boonuseid veel makstakse”. Pole üllatav, et päriselt kontole jõudev rahanumber on paljude jaoks oluline, mistõttu eelistatakse ka tihti töökohta, kus on oodata iga teatud perioodi järel rahasüsti. Suur huvi on ka iseenda pingutustele vastava boonuse (efektiivsustasu) vastu, mis tuleb igakuiselt palgale lisaks. 

Hommikul tööle, lõunast koju

Tööle kandideerijate hulgas on omajagu neid, kes armastavad fakti, et nad saavad alustada tööpäeva kella 6st ning lõpetada juba pärastlõunal. See jätab neile pika päeva, mida näiteks koos perega veeta. Eriti meeldib see neile, kellel on oma hoov, sest nõnda on ka sügisel ja talvel rohkem päevavalgust, mille käes toimetada. 

Transport ettevõtte poolt

Kui töökoht ei asu kodust jalutuskäigu kaugusel, on töötajale suureks rõõmuks tööbussi olemasolek. Mitmetes ettevõtetes liigub eraldi liin, mis sõidutab töötajad kodust otse tööle ning pärast tööd ka koju. See annab võimaluse töötajatel endal hoida raha kokku autoga liikumise pealt ning on loomulikult ka hea võimalus kolleegidega töövälisel ajal jutu ajamiseks. 

Omatöötaja soodustused

Inimestele meeldib töötada ettevõttes, mille toodet või teenust nad ise ka tarbiksid. Loomulikult on tore saada enda lemmikuid tooteid ka soodsamalt või üldsegi tasuta. Paljud kandidaadid on otsustanud töökoha kasuks just seetõttu, et vajavad ise töökoha toodetud tooteid nõnda tihti, et selle pealt kokku hoida. 

Koolitused ettevõtete poolt

Isiklik areng ja uued oskused on iga inimese põhivajaduste hulgas. Meie töötajate suureks lemmikuks on võimalus ettevõtte kaudu teha näiteks tõstukijuhiload või saada keeleõpet, sest need oskused tulevad ju alati kasuks.

Sõber või tuttav, kes juba töötab samas ettevõttes

Võõrasse firmasse tööle minemine võib olla hirmus. Isegi, kui palganumber ja väärtuspakkumised tunduvad paremad, siis on alati küsimus, et milline see ettevõtte ikkagi oma olemuselt on. Selle hirmu aitab ära hoida sõber või tuttav, kes juba töötab ettevõttes. Ka selle põhjusega on mitu kandidaati valinud töökoha, kus võib olla natukene madalam palk, kuid ta saab kindel olla, et ettevõtte kultuur talle sobib ning tal on juba tuttavad näod ees, kes teda aitavad. 

Mille tõttu loobutakse pakkumisest?

Töökoht asub liiga kaugel

Kõrgete kütusehindade tõttu otsitakse töökohta kodule lähemale. Meie käest on päriselt küsitud, et kas lisaks kütsitoetusele palka ka makstakse? Ilmselgelt on see mõjutatud kütusehinna peaaegu kahekordseks kujunemise ja kallinenud ostukorvi poolt. Seetõttu valitaksegi töökoht, mis on lähedal, et kätte jääks rohkem raha ning tööle minemiseks kuluks vähem aega. 

Töökohtade valik on hetkel väga lai

Enamus tootmisfirmasid otsivad hetkel töötajaid. Sobilikele inimestele helistatakse ja kirjutatakse igal võimalusel ning seetõttu on võimalik igaühel valida just endale sobiliku mainega, tingimustega ja asukohaga töökoht. Kui vabasid töökohtasid oleks vähem, sunniks see tööotsijaid tegema järeleandmisi, kuid hetkel seda keegi tegema ei pea. 

Suvel soovitakse puhata

Maist septembrini tahavad paljud nautida suve ja soojasid ilmasid, mistõttu puhkamise või kvaliteetselt pere ja sõpradega veedetud aja keskel ei otsita aktiivselt uut tööd. Suve passiivsus hakkab augustikuu teises pooles tavaliselt hääbuma. 

Teine ettevõte hellitab kingitustega

Töötajate hoidmine on ettevõtetes muutunud keerulisemaks, mistõttu kasutavad erinevad ettevõtted oma töötajate hoidmiseks mitmeid kavalaid viise. Kui töötaja püsib ettevõttes 6 kuud, aasta või enam, saab ta kingituse, milleks võivad olla nutitelefonid, kinkekaardid või rahaline boonus. Mõni kandidaat valib selle kingituse nimel just teise ettevõtte. 

Tööpäev algab liiga vara või lõpeb liiga hilja

Kui hommikuti on tarvis viia laps lasteaeda või kooli, siis on raske vastu võtta töökohta, mis algab hommikul kella kuuest või seitsmest. On ette tulnud ka juhtumeid, kus vahetustega töö juures lõpeb tööpäev nii hilja, et töötajatel pole võimalik enam rongi peale jõuda, et tagasi koju sõita. Siinkohal valitaksegi pigem töökoht, kus tööaeg ühtib paremini oma elu korraldustega.

Ettevõtte maine kohta liiguvad jutud

On kandidaate, kes ei võta töökohta vastu, kuna ettevõttest või selle kollektiivist levib lugusid. Tänapäeval piisab juba vaid sellest, et üks töötaja levitab firma kohta halbasid juttusid ning teiste huvi tööandja vastu langeb kolinal. Huvi kadumist on kõige paremini näha just väiksemates linnades, kus kohalike jutud levivad kiiremini.

Et leida, mida töötajad tööandjalt kõige rohkem ootavad, tuleb lõppkokkuvõttes kuulata inimeste endi soove. Enimmõjutavad faktorid on seotud just tööl käimise kulukusega ning väärtustatuna tundmisega.

Kui otsid endale töökohta tootmisvaldkonnas, viska kindlasti pilk peale ka meie töökuulutustele.

Fred Moritz, Turundusjuht.

Lisa kommentaar